Strona powstała
dzięki wsparciu finansowemu:

Strona powstała
dzięki wsparciu finansowemu:

Tu było getto. Porównanie zdjęć archiwalnych i dzisiejszych

Bodzentyńska

Z dokumentu o utworzeniu getta w Kielcach wynika, że ulica Bodzentyńska znajdowała się poza gettem, do którego zaliczono jedynie domy po lewej (patrząc od Rynku) stronie. Jednak zachowały się zdjęcia na których widać zatłoczoną Bodzentyńską, na której ludzie stoją z opaskami, a przed wjazdem w ulice stojące ogrodzenia, które wyglądają podobnie do innych bram kieleckiego getta.

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie dzisiejsze

Kozia

Zdjęcie przedstawia bramę do getta, znajdującą się u wlotu ulicy Koziej do Piotrkowskiej, a więc właściwie narożnik kieckiego Rynku. Na fotografii widać skrzyżowanie z ul. Orlą, na której mieściło się kilka ważnych dla funkcjonowania getta instytucji: poczta, pierwsza siedziba Judenratu. Szczególnie porusza grupa dzieci po prawej stronie zdjęcia.

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie dzisiejsze

Brama przy synagodze

Widoczna na zdjęciu brama znajdowała się u wlotu ulicy Starowarszawskie Przedmieście w Warszawską. Ulica Warszawska, przemianowana w czasie wojny na Radomską, była wyłączona z getta: idąc od Rynku tą ulicą było się więc jakby w korytarzu między małym i dużym gettem. Wedle niektórych świadectw nad ulicą miała być kładka, służąca Żydom do komunikacji między obydwoma częściami getta. Przy początku nie istniejącej już ulicy Starowarszawskie Przedmieście, która na tym odcinku pokrywa się z dzisiejszym północnym pasem Alei Dziwięciu Wieków Kielc, znajdował się budynek Judenratu – centrum getta. Synagoga, zamknięta na początku wojny, pełniła funkcje magazynu i więzienia.

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie dzisiejsze